Altustools.pl

Wszystko o śrubach, nakrętkach, nitach i kotwach

Jak sprawdzić moment dokręcenia śruby
Śruby

Jak sprawdzić moment dokręcenia śruby?

Czy można zbyt mocno dokręcić śrubę? Okazuje się, że jest to nie tylko możliwe, ale może nawet doprowadzić do samego uszkodzenia śruby. Jeżeli chcemy wiedzieć, z jaką siłą należy dokręcić śruby, to warto zapoznać się z pojęciem momentu dokręcenia śrub. Jest to optymalna siła, dzięki której konkretna śruba nie będzie ani nie dokręcona, ale też nie dokręcimy jej zbyt mocno.

Czym jest moment dokręcenia śruby?

Zanim dokładnie dowiemy się, w jaki sposób sprawdzić moment dokręcenia śruby, wcześniej warto sprawdzić, co dokładnie kryje się pod takim pojęciem. Okazuje się, że powinniśmy nie na uwadze wartość wektorową, która wskaże nam, z jaką rzeczywistą siłą powinniśmy dokręcić konkretną śrubę. Wtedy rzeczywiście unikniemy nie tylko nie dokręcenia śruby, czyli momentu, kiedy śruba będzie zbyt luźno założona, ale także sytuacji, kiedy przekręcimy śrubę zbyt mocno.

W jaki sposób sprawdzić moment dokręcenia śruby

Jeżeli nadal interesuje nas to, w jaki sposób zweryfikować, czy osiągnęliśmy właściwy moment dokręcenia śruby, to koniecznie powinniśmy sprawdzić specjalną tabelę, w której znajdują się właśnie takie wartości. W tabeli znajdują się również takie parametry jak średnica, skok, a także klasa wytrzymałości śrub. Dopiero mając na uwadze wszystkie parametry, dowiemy się, jaka wartość momentu dokręcenia śrub w Nm powinna być uwzględniona.

Czym dokręcać śruby z odpowiednią siłą?

Pojawia się zatem kolejne pytanie, dotyczące tego, w jaki sposób dokręcać śruby, aby rzeczywiście mieć całkowitą pewność, że zostanie osiągnięty właściwy moment dokręcenia śruby? Używając ręcznych narzędzi niestety można przeoczyć tą wartość wektora, która jak się okazuje jest niezwykle ważna. Dlatego do wyboru możemy mieć specjalne narzędzia ręczne, elektryczne lub też pneumatyczne. Najłatwiej na pewno będzie nam dokręcać śruby urządzeniami, które są faktycznie wyposażone w specjalny sterownik. Ponieważ wtedy na wyświetlaczu pojawi się informacja o tym, kiedy dany parametr zostanie osiągnięty.

Pomocnym rozwiązaniem są również narzędzia dynamometryczne, które obsługiwane są całkowicie ręcznie. Jednak wtedy zobaczymy taki moment dokręcenia śruby na manualnej tarczy pomiarowej. Oczywiście takie ręczne narzędzia bardzo często są wyposażone również w elektroniczny wyświetlacz. Jeżeli już zatem dokładnie zdajemy sobie sprawę z tego, jaki rodzaj śrub chcemy przykręcić, to kolejnym krokiem będzie sprawdzenie w tabeli wartości wektora.

Taki proces dokręcania śrub może wydawać nam się na początku dość skomplikowany. Jednak jeżeli tylko raz wykonamy próbę, przy użyciu jednego z wymienionych narzędzi, to na pewno bardzo szybko się zorientujemy, w jaki sposób należy ustalić moment dokręcenia śruby, a następnie jeszcze wychwycić wartość siły podczas samego dokręcania. Pamiętajmy, że jest to bardzo ważne zarówno przy dokręcania śrub do kół samochodowych, jak i również do różnego rodzaju konstrukcji. Teraz rzeczywiście widzimy, że takie parametry są nie tylko ważne, ale przede wszystkim odpowiadają za bezpieczeństwo połączenia.