Altustools.pl

Wszystko o śrubach, nakrętkach, nitach i kotwach

Ile powinna wystawać śruba z nakrętki
Śruby

Ile powinna wystawać śruba z nakrętki?

Żadne urządzenie oraz żadna maszyna nie działałyby w sposób niezawodny i prawidłowy, gdyby nie odpowiednie połączenia śrubowe, które je łączą. Wykonanie odpowiedniego połączenia śrubowego oraz jego prawidłowe utrzymanie to nie tylko satysfakcja, ale i gwarancja, iż dany sprzęt będzie działał bez zarzutu i w sposób bezpieczny.

Czym są połączenia śrubowe?

Konstrukcje stalowe nie mogłyby się w żaden sposób utrzymać bez odpowiednich połączeń śrubowych, które mają za zadanie je „trzymać w kupie” oraz stabilizować. To sposób na łączenie stalowych elementów, który można jednocześnie w każdej chwili rozmontować i zmontować na nowo. Umożliwia to wszelkie przebudowy oraz modernizacje, a to spora zaleta połączeń tego typu. Połączenie śrubowe to skuteczne zestawienie różnorodnych elementów konstrukcyjnych, które są ze sobą później łączone za pomocą śrub (śruba pełni w tym miejscu rolę łącznika).

Wyróżnić można wiele różnych rodzajów połączeń śrubowych. Zależnie od tego jakiej konstrukcji dotyczą, można zastosować różne z nich, by najlepiej spełniały swoje funkcje. Jednym z rodzajów połączeń śrubowych jest połączenie zakładowe – polega ono na tym, iż łączące ze sobą elementy zaczynają na siebie zachodzić. Innym z połączeń może być połączenie doczołowe z wykorzystaniem blachy czołowej węzłowej. Inne z połączeń to połączenie nakładowe, wykonywane z wykorzystaniem dodatkowych nakładek oraz połączenie kotwiące i wiele, wiele innych rodzajów połączeń śrubowych. Często stosowanym połączeniem śrubowym jest także połączenie dociskowe – w tym przypadku jeden z elementów jest dociskany przez śrubę do drugiego. Gwint danej śruby pełni w tym przypadku rolę nakrętki. Dobór danego połączenia śrubowego będzie zależał w dużej mierze od realizowanych czynności, dlatego powinno to być bardzo dobrze przemyślane i nadzorowane przez specjalistów.

Połączeń śrubowych nie można wykonać „z marszu” – zawsze powinny być one odpowiednio przemyślane, wymierzone, powinniśmy wybrać odpowiednią klasę śrub dla danego połączenia, przemyśleć sposób ich rozmieszczenia, etc.

Jak powinna być umieszczona śruba w nakrętce?

Odpowiednia głębokość wkręcenia gwintu śruby w nakrętkę jest niezwykle istotna w celu poprawnego działania połączenia śrubowego. Chcąc uzyskać odpowiednią długość wkręcenia co najmniej kilka zwojów gwintu musi znajdować się w nakrętce, co zapobiegnie uszkodzeniom.  Początek gwintu (gwint z prowadzeniem) nie jest pełny więc śruba nie powinna kończyć się razem z nakrętką, a kilka zwojów gwintu powinno znajdować się już poza nią.

Połączenia śrubowe są niezastąpione wszędzie tam, gdzie wymaga się stabilnych i bardzo wytrzymałych połączeń. Ogromnym plusem stosowania śrub jest wysoka nośność. To właśnie ona sprawia, że połączenie śrubowe jest w stanie przenosić siły, bez ryzyka zerwania. Prostota takich połączeń oraz ich szybki montaż i demontaż to kolejne z zalet ich stosowania. W porównaniu ze spawaniem lub nitowaniem, stosowanie połączeń śrubowych jest dużo szybsze, a równie praktyczne.