Altustools.pl

Wszystko o śrubach, nakrętkach, nitach i kotwach

Z jaką siłą dokręcać śruby kluczem dynamometrycznym
Śruby

Z jaką siłą dokręcać śruby kluczem dynamometrycznym?

Planujesz wymianę kół w swoim samochodzie? Pamiętaj o tym, aby koniecznie przypilnować, aby śruby, które będą dokręcane, wyróżniały się odpowiednią wartością siły. Ponieważ zarówno niedokręcone, jak i również zbyt mocno dokręcone śruby mogą oznaczać poważne kłopoty. To właśnie z tego powodu należy zwracać szczególną uwagę na moment dokręcenia śrub. Taki parametr będzie wskazywał na to, z jaką siłą należy dokręcić śrubę kluczem dynamometrycznym.

Co to jest moment dokręcenia śruby?

Chcesz się dowiedzieć, z jaką siłą należy dokręcić śrubę przy pomocy klucza dynamometrycznego? Warto na samym początku wyjaśnić pojęcie momentu dokręcenia śrub. Okazuje się, że mamy tutaj przede wszystkim do czynienia z siłą, jaka powinna być zastosowana przy dokręcenia śrub. Takie momenty dokręcenia śrub uwzględniają przede wszystkim średnicę śruby, skoki, a także to, jaką klasą wytrzymałości konkretne śruby się wyróżniają.

Oczywiście wcale nie oznacza, że musimy znać takie wartości na pamięć. Nic bardziej mylnego. Do dyspozycji mamy konkretne tabele, które zawierają właśnie takie informacje. Na podstawie takich tabeli, będziemy już wiedzieli, jaką wartością ma wyróżniać się moment dokręcenia śruby. Oczywiście, zanim sprawdzimy dokładnie z jaką wartością powinniśmy mieć do czynienia, warto mieć na uwadze, że każdy producent śrub może posiadać swoją tabelę. W związku z tym nie należy uwzględniać takich danych jako uniwersalnych. Należy również pamiętać o tym, że nie bez znaczenia, czy mamy do czynienia ze zwykłymi ocynkowanymi śrubami, czy jednak powlekanymi.

Narzędzia do dokręcania śrub

Gdy już wiemy, jaka wartość momentu dokręcenia konkretnej śruby jest wskazana w naszym przypadku, wtedy będziemy wiedzieli, na jakie parametry należy zwracać uwagę. W tym przypadku będziemy mieć do czynienia przede wszystkim z kluczami dynamometrycznymi. Jednak okazuje się, że możemy mieć do czynienia z kluczami ręcznymi, elektrycznymi, czy też pneumatycznymi. Każdy z tych typów klucza będzie wskazywał moment dokręcenia śruby na wyświetlaczu lub też na tarczy – w momencie, gdy będziemy mieli rzeczywiście do czynienia z manualnymi narzędziami.

Jednak niezależnie od tego, czy wybierzemy narzędzia manualne, czy też może jednak zasilane energią elektryczną lub akumulatorem, nie będziemy mieli najmniejszego problemu z tym, aby rzeczywiście ustawić interesujący nas moment dokręcenia śruby. Wtedy też unikniemy wielu nieprzyjemnych sytuacji, które mogą zakończyć się nawet zapieczeniem śruby. Nie zapominajmy jednak pod żadnym pozorem, że istotne jest także to, na jakie śruby się zdecydujemy. Tutaj należy mieć pewność, czy kupując konkretne produkty przeznaczone do łączeń, rzeczywiście będziemy mieli do czynienia również z wymaganymi atestami. Jest to bardzo ważne, ponieważ bezpieczeństwo jest priorytetem. W związku z tym musimy mieć pewność, czy konkretne śruby spełniają odpowiednie normy bezpieczeństwa, a także wykonane są one wyłącznie z najwyższej jakości surowców, dzięki czemu nie grozi im korozja, a także żadne inne uszkodzenia mechaniczne.