Altustools.pl

Wszystko o śrubach, nakrętkach, nitach i kotwach

Jak działają kotwy do betonu
Kotwy

Jak działają kotwy do betonu?

Tak naprawdę zastanawiając się nad tym, w jaki sposób działają kotwy do betonu, w pierwszej kolejności należy się dokładnie zastanowić, na jaki rodzaj kotew chcemy się zdecydować. Wtedy też będzie nam zdecydowanie łatwiej zrozumieć zasadę działania poszczególnych produktów. Pod żadnym pozorem nie zapominajmy jednak o tym, że są to tylko ogólnikowe informacje, a dokładne wskazów oraz instrukcje stosowania powinny znajdować się na konkretnym produkcie.

Kotwy rozporowe do betonu

Najpopularniejszym oraz jednocześnie nadal tradycyjnym rozwiązaniem kotwiczenia niektórych elementów w betonie jest kotwa mechaniczna, która działa w oparciu o siły rozporowe. Tutaj najczęściej mamy do czynienia ze stalowymi elementami, które wykorzystuje się do kotwiczenia wieńca lub też nadproża. W przypadku kotew mechanicznych, należy wkręcić je w dany materiał, czyli w tym przypadku w beton, aby rzeczywiście móc przytwierdzić konkretne elementy. Bardzo ważne jest to, aby koniecznie zadbać o odpowiedni moment dokręcenia kotew mechanicznych. Ponadto należy zadbać również o to, żeby kotwy mechaniczne nie były narażone na działanie czynników atmosferycznych.

Kotwy chemiczne do betonu

Innym rozwiązaniem, które staje się ostatnio coraz popularniejsze, to kotwa chemiczna. Tak naprawdę ich skład opiera się na bazie żywic. Jest to specjalny preparat, dzięki któremu działają siły adhezji, jednocześnie odpowiednio przytwierdzając konkretny element do betonu. Zatem jak widzimy, w tym przypadku rzeczywiście mamy do czynienia mimo wszystko z wykorzystaniem sił adhezji. Natomiast w przypadku kotew mechanicznych, mamy już do czynienia z siłami rozporowymi.

Jakie kotwy wybrać do betonu

Jeżeli już widzimy pewną różnicę pomiędzy kotwami mechanicznymi, a chemicznymi, to z pewnością będziemy chcieli również się dowiedzieć, jaki rodzaj kotew będzie najlepszym zakupem. W tym przypadku nie będzie jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wszystko będzie zależeć, co chcemy przytwierdzić, a także w jakich okolicznościach. Jednak zaleca się uważać na kotwy chemiczne w przypadku, kiedy będzie zależeć nam na przytwierdzeniu elementów konstrukcyjnych w czasie budowy domu. Ponieważ rzeczywiście może się okazać, że tak naprawdę kotwy chemiczne są wytrzymałe jak najbardziej na obciążenia, ale jednocześnie te obciążenia nie mogą być maksymalne. Natomiast w przypadku kotew mechanicznych istnieje mniejsze ryzyko, aby rzeczywiście wykorzystać je w sposób nieprawidłowy. Ponieważ są one dużo łatwiejsze w montażu.

Najważniejsze jest oczywiście aby kupować wszystkie kotwy, niezależnie od tego czy będą one mechaniczne, czy może chemiczne, ale wyłącznie w sprawdzonym miejscu. Ponieważ trzeba zwrócić uwagę, czy przy kotwach mechanicznych nie doszło do żadnego uszkodzenia materiału. Natomiast w przypadku kotew chemicznych bardzo ważne jest to, aby na pewno nie przekroczyć daty ważności produktu. Wtedy będziemy mieli całkowitą pewność tego, iż produkt z pewnością będzie działał odpowiednio, a także zachowa wszystkie swoje właściwości.