Altustools.pl

Wszystko o śrubach, nakrętkach, nitach i kotwach

Nakrętki DIN - co to takiego
Nakrętki

Nakrętki DIN – co to takiego?

Zdarzało Ci się bardzo często słyszeć o czymś takim, jak nakrętki DIN? Zastanawiasz się dokładnie, co to takiego, a także jakie ma dokładnie zastosowanie? Warto mimo wszystko zacząć od samego początku. Ponieważ tak naprawdę powinniśmy mieć na uwadze, że mamy do czynienia z wieloma różnymi nakrętkami, które także mają zupełnie inne przeznaczenie. Aby się połapać we wszystkich oznaczeniach stworzono tak naprawdę konkretne klasyfikacje. Jedną z takich klasyfikacji jest właśnie DIN – Niemiecki Instytut Normalizacyjny. Właśnie w ten sposób będzie nam o wiele łatwiej określić, z jakim typem nakrętek mamy do czynienia.

Nakrętki DIN – rodzaje

Teraz już rzeczywiście wiesz, że tak naprawdę nakrętki DIN nie oznaczają tylko jednego rodzaju nakrętek, ale pod takim skrótem kryją się poszczególne typy nakrętek. Dlatego warto wymienić, z jakimi rodzajami nakrętek dokładnie mamy do czynienia, a także jakie nakrętki DIN są zawarte w tych grupach. To pozwoli nam również lepiej zobrazować całą klasyfikację nakrętek, dzięki czemu z większą łatwością można dokonywać prawidłowego zamówienia.

Wśród nakrętek wymieniamy, które rozróżniamy pod względem kształtu wymieniamy:

  • Nakrętki sześciokątne – do nich zaliczają się nakrętki, które wyróżniają się sześciokątnym kształtem. Z powodzeniem do nich zaliczymy szeroką grupę nakrętek DIN 934, które jednocześnie możemy określić normą porównywalną ISO 4032, czy też ON 82144. Oczywiście takie nakrętki sześciokątne wyróżniamy także pod względem konkretnej średnicy. Warto dodać, że w grupie nakrętek sześciokątnych zaliczamy nakrętki niskie DIN 439, czy też nakrętki wysokie DIN 6330.
  • Nakrętki kołpakowe – jest to kolejna grupa nakrętek kołpakowych, które jak sama nazwa wskazuje, rzeczywiście najczęściej służą do montażu kołpaków. W tej grupie wymienia się przede wszystkim nakrętki ślepe DIN 917, czy też nakrętki DIN 986, które tak naprawdę są nie tylko samozabezpieczające, ale jednocześnie wyposażone są w niemetalowe wkładki.
  • Nakrętki samozabezpieczające – kolejna grupa nakrętek, które stosuje się przede wszystkim przy dodatkowym zabezpieczeniu połączeń. Jest to bardzo pomocne przy niepewnych konstrukcjach lub też narażonych na działanie dużo większych obciążeń. Wśród nakrętek samozabezpieczających wymienia się przede wszystkim nakrętki jednolite DIN 980, czy też nakrętki DIN 982, które wyróżniają się posiadaniem niemetalowej wkładki.
  • Nakrętki kwadratowe – tego typu nakrętki wydają się być bardzo specyficznym rozwiązaniem. Nic bardziej mylnego, ponieważ tak naprawdę nakrętki kwadratowe bardzo często wykorzystywane są do połączeń montażowych. W tej grupie nakrętek wymienić można nakrętki DIN 562, czy też DIN 557.

Oczywiście powyżej nie zostały wymienione dokładnie wszystkie rodzaje nakrętek DIN, ponieważ ich jest zdecydowanie więcej. Wśród nich wymienia się jeszcze między innymi nakrętki do osadzania, nakrętki okrągłe, czy też nakrętki do zgrzewania. Ponadto wszystkie typy nakrętek wyróżniają się średnicą, klasą wytrzymałości, a także materiałem, z jakiego zostały one wyprodukowane.