Altustools.pl

Wszystko o śrubach, nakrętkach, nitach i kotwach

Nakrętki samokontrujące - co to takiego
Nakrętki

Nakrętki samokontrujące – co to takiego?

Wśród różnych akcesoriów przeznaczonych do łączenia ze sobą poszczególnych elementów, wymienia się również nakrętki samokontrujące. Jeżeli właśnie zastanawiamy się nad tym, czym dokładnie są takie nakrętki, to z pewnością warto stwierdzić, że określane są one również mianem samohamownych, jak i również samozabezpieczających. Warto jednak dowiedzieć się dokładniej, jakie pełnią one rolę w połączeniach, a także na co zwrócić uwagę przy ich zakupie.

Czym są nakrętki samokontrujące?

Zastanawiasz się nad tym, czym dokładnie są nakrętki samokontrujące? Przede wszystkim są to nakrętki, które najczęściej posiadają na swoim wyposażeniu specjalne wkładki poliamidowe. To właśnie one powodują, że mimo dużo większych obciążeń, niż zakłada się przy zastosowaniu zwykłych połączeń gwintowych, nadal nie dochodzi do poluzowania. To właśnie one są odpowiedzialne za to, iż mimo zdecydowanie większego nacisku i tak dochodzi do tarcia, co sprawia, iż gwint jest dalej stabilny.

Do czego służą nakrętki samokontrujące

Tak naprawdę nakrętki samokontrujące wykorzystuje się wszędzie tam, gdzie istnieje jakiekolwiek ryzyko wystąpienia dużo większych obciążeń. Na przykład może to być efekt nieodczuwalnego trzęsienia ziemi, jak i również przejeżdżających bardzo ciężkich samochodów. Do takich sytuacji zalicza się również ryzyko zbyt słabych lub nieprawidłowych konstrukcji. Jak już wspomniano, nakrętka pod wpływem obciążenia powoduje tarcie. To właśnie jest największym zabezpieczeniem przed poluzowaniem się konkretnego połączenia.

Jakie zadanie spełniają nakrętki samokontrujące?

Nakrętki samokontrujące to rozwiązanie niezwykle skuteczne w przypadku konstrukcji, w której istnieje jakiekolwiek zagrożenie, że połączenie ulegnie poluzowaniu. Nie zapominajmy pod żadnym pozorem o tym, iż takie nakrętki mimo wszystko mogą się zużyć. Dzieje się tak najczęściej, jeżeli dojdzie do rozkręcenia śruby. W takich okolicznościach, jeżeli dojdzie do wymiany śruby, powinniśmy pamiętać koniecznie o wymianie podkładki samokontrującej. W innym przypadku obecność starej nakrętki będzie najzwyczajniej w świecie nieskuteczne.

Niezależnie od tego, w jakim dokładnie celu potrzebujemy wykorzystanie nakrętek samokontrujących, pod żadnym pozorem nie powinniśmy zapominać jeszcze o wyszukaniu takich elementów wyróżniających się najwyższą jakością. Jest to bardzo ważne, ponieważ zastosowanie nieodpowiedniej jakości nakrętek samozabezpieczających może doprowadzić na przykład do korozji połączenia lub też innych uszkodzeń mechanicznych. Najważniejsze jest to, aby sprawdzić, czy konkretne nakrętki samokontrujące rzeczywiście wyróżniają się atestami oraz jakiego rodzaju to są nakrętki. Ponieważ w takiej grupie elementów zabezpieczających połączenia zaliczają się między innymi nakrętki jednolite. Warto mieć na uwadze, iż wymienia się nakrętki siłowe, jak i również kształtowe. Każdy z tych rodzajów dedykowany jest do innego typu połączenia, a także działa w zupełnie odrębny sposób. Zatem nie powinniśmy w dowolny sposób wybierać nakrętki, ale spojrzeć na ich specyfikację.